Müslümanlar Artıyor, O yüzden Bizi Seçin!

Avrupa
Typography
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times


Almanya'da son dönemde etkisini artıran ırkçı parti AfD, yaklaşan eyalet seçimleri için Bavyera'da İslam karşıtı bir reklam hazırladı. Bilboardlara asılan pankartlarda şu ifadeler yazıyor: "Her yıl Müslümanların sayısı artıyor. Bu yüzden AfD'yi seçin"

Almanya'da 14 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek olan eyalet seçimlerine sayılı günler kaldı. İslam karşıtlığı ile bilinen ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranının artması beklenirken Başbakan Angela Merkel'in kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisine destek azalıyor.

Bavyera’da 1954’ten beri yüzde 43 oy oranının altına düşmeyen CSU’nun oylarındaki gerileyişten en çok faydayı anketlerdeki yüzde 10-14’te gözüken oy oranıyla Almanya için Seçenek (AfD) adlı Türk ve İslam karşıtı partinin sağlaması bekleniyor.

Irkçı parti AfD daha önce hazırladığı İslam düşmanı söylemler içeren seçim kampanyasına bir yenisini daha ekledi. Kampanya adına hazırladığı pankartlarda "Her yıl müslüman sayısı artıyor. Bu yüzden AfD'yi seçin." yazıyor.


Yeni bir hükümet krizini tetikleyebilir

Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) anketlere göre en fazla yüzde 35 oy alması bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik'inin (CDU) kardeş partisi CSU ile yaşadığı gerilimin ardından, Bavyera'da yaşanacak büyük oy kaybı ülkede yeni bir hükümet krizini de tetikleyebilir.

Merkel’in 2015’te ülkeye bir milyon göçmenin girişine izin veren kararının ardından koalisyon ortağı CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile yaşadığı gerilim bu yılın Temmuz ayında bir hükümet krizine dönüşmüştü. İstifadan vazgeçirilen göçmen karşıtı Seehofer’in daha sonra Eylül ayında Chemnitz’deki ırkçı saldırılarla ilgili İç İstihbarat Servisi şefine sahip çıkması da koalisyonun küçük ortağı Sosyal Demokratlar’ın (SPD) tepkisine yol açmıştı.