İran ve Türkiye’den Endüstriyel Amaçlı Ortak Bölge

İran ve Türkiye’den Ortak

Dış Ticaret
Typography
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

İran Gıda Endüstrisi kurumu ve Türkiye tarım kooperatifleri ortak bir çalışma başlattı. Endüstriyel ortak bölge çalışma kararı, varılan mutabakatın ardından İran ticaret odasında gerçekleşen bir törenle imzalandı.

İran Ticaret Odası Yönetim Kurulu, İran ve Türkiye ticaret odaları arasında alınan endüstriyel ortak bölge antlaşmasının alınan en önemli karar olduğunu dile getirdi. Çalışmaların çok yakında yürürlüğe gireceğini beyan etti.
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü “Fahrettin Poyraz”, mutabakat imza toplantısında yaptığı konuşmada, alınan kararın iki ülke arasında tarım ve gıda endüstrisinde yapılacak uzun vadeli iş birliklerinin bir başlangıcı olduğunu söyledi.
Fahrettin Poyraz: Antlaşmada da geçtiği gibi İranlı taraflarımızın tüm ihtiyaçlarını en iyi ve en kaliteli şekilde temin edeceğiz. Aynı zamanda Türkiye’nin de bu yolla beklentilerinin ve ihtiyacının karşınabileceğini beyan etti.
İran Gıda Sanayisi ve Dernekleri Başkanı “Muhammed Rıza Murtazavi” de Türkiye’nin teknolojik açıdan yeni model ziraat ve sulamada gözle görülür ilerleme katettiğini ve bu modelin de İran’da uygulanabilir olduğunu dile getirdi. Muhammed Rıza Murtazavi konuşmasında İran ve Türkiye’nin çok önemli iki büyük pazara sahip olduğunu ve iş birliği ile iki tarafın eksiklerini giderebileceklerini dile getirdi.
Murtazavi: eğer her Türkiye ve İran mantık ve dostluk temeline uygun şekilde ülkede oluşan pazarın kapılarını açarsa birbirinin ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilir dedi.