Dünyanın gözü İskoçya'da

Dünya
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dünyanın gözü kulağı İskoçya’nın Glasgow kentinde Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) bünyesinde düzenlenen 26. Taraflar Konferansı’ndaydı (COP26). İnsanlığın karşı karşıya olduğu iklim krizinin önlenebilmesinde "son şans" olarak nitelendirilen bu konferans, kimilerine göre hezimet, kimilerine göre ise ilk adımdı.

197 ülkeyi bir araya getiren, 140 ülke liderinin katıldığı konferansta, görüşmeler devam ederken, dünya iklim krizinin sonuçlarıyla boğuşuyordu. Mevsim normallerinin üzerinde görülen yağış oranları, aşırı sıcaklar ve toz fırtınaları dünyanın pek çok yerinde tarım arazilerinin olumsuz etkilenmesine, konut alanlarının ise sular altında kalmasına neden oldu. 

Toplantının öne çıkan maddelerinden biri küresel sıcaklığın 1,5 derece ile sınırlandırılması için planlamanın yapılmasıydı. 2015’ten bugüne kadar elde edilen verilerin değerlendirildiği konferansta, sera gazlarını azaltmak için atılacak adımlar, “gelişmekte olan ülkelere” verilmek üzere finansman desteği, karbon oranlarını en aza indirmek için izlenecek yol ve yeni karbon vergileri tartışıldı.

Karbon emisyonlarının güçlü ve acil bir biçimde azaltılması gerektiğini ifade eden iklim aktivistleri, COP26 konferansının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinden endişe duyuyordu. Ve en önemlisi, görüşmeler devam ederken dünyanın çeşitli bölgelerinde iklim değişikliğinin neden olduğu doğa olayları meydana geliyordu. 

Konferans devam ederken meydana gelen doğa olayları:

1 Kasım Pazartesi

Dünyanın üçüncü en büyük sera gazı yayıcısı olan Hindistan, konferansın ilk gününde söz alan ülkeler arasındaydı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkesinin 2070 yılına kadar “sıfır emisyon”a ulaşacağı sözünü verdi. Ayrıca, 2030 yılına kadar enerji ihtiyacının yarısını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacaklarını duyurdu. Fakat bu açıklama, iklim savunucuları için adeta büyük bir yıkım oldu. Çünkü, Paris İklim Anlaşması uyarınca, taraf ülkelerin 2050 yılında “sıfır emisyon”a ulaşması hedefleniyordu.

Enerjide tam kapasiteli dönüşüm nedeniyle, fosil yakıtların terk edilmesine sıcak bakmayan Hintli yetkililer tartışırken, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi'de insanlar yoğun hava kirliliği nedeniyle nefes almakta zorlanıyordu. 

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.