Akdeniz diyetinin faydaları

Sağlık
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Kronik hastalıkları önleme, uzun ve sağlıklı yaşama katkısı sadece gözlemler değil, bilimsel çalışmalarla da ortaya konan Akdeniz diyeti, aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak kabul ediliyor. 'US News and World Report'un 39 diyet arasında 4 yıl üst üste 'en iyi diyet' seçtiği Akdeniz diyeti beslenme şeklinde günlük alınan kalorinin yüzde 35-40'ı yağ kaynağı olan zeytinyağı, ceviz, fındık, badem, avokado gibi besinlerden geliyor.Akdeniz diyeti, kurallı bir diyet planı yerine yemek yemeyi temel alan bir beslenme planıdır. Akdeniz'e komşu ülkelerin geleneksel pişirme ve yemek yeme alışkanlıklarına dayanan bir beslenme şeklidir.

Akdeniz diyeti dünya genelinde 'med diyeti' olarak da biliniyor. İlk olarak 1993 yılında Harvard Halk Sağlığı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün işbirliği ile Akdeniz Diyeti Piramidi oluşturuldu. Daha sonraki yıllarda da Akdeniz diyetinin popülerliği giderek arttı.

Akdeniz diyeti tarzı beslenme piramidine bakıldığında, piramidin tabanında sosyal hayat, kalabalık ortamlarda yemek yeme gibi sosyal yaşamı desteklenmesi gerektiği vurgulanmış.

Piramidin üst katmanlarına çıkıldıkça sebze, meyve, zeytinyağı ve tahıl grubu; bir üst katmanda deniz ürünleri; onun üst katmanında süt ürünleri, yumurta, tavuk eti; en üst katmanda ise kırmızı et ve tatlılar bulunuyor.

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.