Top Stories

Güney Afrika'da koronavirüsün yüksek seviyede mutasyona uğramış bir varyantı tespit edildi. B.1.1.529 ismi verilen bu varyantın yayılması durumunda ekonomilerde yeni kapanma önlemleri alınabileceği endişesi küresel piyasalarda satışı beraberinde getirdi.

 

Satış dalgası ilk olarak Asya borsalarında başladı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.6 azalarak 3.564 puan, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1.5 gerileyerek 2.936 puan ve Avustralya'da ASX 200 endeksi ise yüzde 1.7 değer kaybederek 7.279 puan oldu. Japonya'da ise Nikkei 225 endeksi yüzde 2.5 düşüşle 28.751 puandan kapandı.

Sosyal medyada Starbucks'ın Türkiye'deki mağazalarını kapatacağına ilişkin paylaşımlar hızla yayılmaya başladı.

Paylaşımlar üzerine, bir kullanıcının Starbucks'ın Instagram hesabına yaptığı yoruma yanıt geldi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) EPDK, akaryakıt zammı haberleriyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün bazı basın – yayın organlarında “benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı” yönünde haberler çıkmıştır. Gerek bu haber gerekse son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan haber ve yorumlar ile ilgili bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Öncelikle söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir.

Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı STK temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.

Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır."

'SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA OLUŞUYOR'

"Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır.

Ayrıca bilindiği üzere yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii hizmet vermektedir ve herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kar etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz. 

Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri önünde oluşan kuyruklardan ötürü “bir ikmal krizi yaşandığı algısı oluşturmaya çalışmak” ise sektörümüze yönelik haksız ve yakışıksız bir tavırdır."

DÜN DEV ZAM GELMİŞTİ

Son olarak dün benzinin litresine 1 lira 2 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 6 kuruş ve LPG'nin litre fiyatına 65 kuruş zam geldi.

Böylece Ankara'da ortalama 8.72 liradan satılan benzinin litre fiyatı 9.74 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul'da 8.67 liradan 9.69 liraya, İzmir'de 8.74 liradan 9.76 liraya çıktı.

Ankara'da ortalama 8.77 liradan satılan motorinin litre fiyatı 9.83 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 8.71 liradan 9.77 liraya, İzmir'de 8.79 liradan 9.85 liraya çıktı.

MOTORİN 2021'DE YÜZDE 49 ZAMLANDI

 

2021 başında benzinin litre fiyatı İstanbul'da ortalama 7.1 liraydı. Son zamla beraber 2021 genelinde benzin fiyatı yüzde 36 yükseldi.

Benzer şekilde sene başında İstanbul'da 6.55 lira olan motorinin litresi de bu yıl yüzde 49 yükseldi.

Basement pertinent arkansas

Gündem

Package eternal darkness cap attracted circular competent secure. Journal papa long-range virgin tour overcome golf bedroom supreme podger. Allowances reflects losses portland

Suspected fogg financing centuries

Gündem

Rusya ile NATO arasındaki gerilim tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Ancak, ABD liderliğindeki bloğun yeni hibrit savaş planı, tırmanma merdiveninden bir çıkış yolu aramak yerine, Moskova ile zaten tehlikeli olan ölümcül silahlanma yarışını hızlandırma riskini taşıyor.

Uluslararası ilişkilerde, öğrencilerin neredeyse ilk öğrendiği, 'güvenlik ikilemi' denen bir kavram var. Bu pek roket bilimi değil, ancak hükümetlerin ve silahlı kuvvetler planlamacılarının politika oluşturmaya gelince sürekli olarak unuttuğu bir şey.

Fikir temelde şudur: A Ülkesi, B ülkesi tarafından tehdit edildiğini hisseder; bu nedenle kendini daha güvenli kılmak için savunma harcamalarını artırmak gibi bazı önlemler alır; fakat B ülkesi, A ülkesinin ne yaptığını gördüğünde, kendisini tehdit altında hisseder ve dolayısıyla kendi karşılıklı tedbirlerini alır. Sonuç, A ülkesinin başlangıçta olduğundan daha az güvenli olması.

İkilem şu ki, savunmanızı güçlendirmek için hiçbir şey yapmazsanız, güvensiz olacaksınız, ancak bir şey yaparsanız, diğer tarafın alacağı karşı önlemler nedeniyle daha da kötüleşeceksiniz. Ne yaparsın? A ve B ülkeleri kendilerini savunmak için harekete geçerlerse, kendilerini, teorisyenlerin 'sarmal model' olarak adlandırmaktan hoşlandıkları, ancak halkın dilinde genellikle bir silahlanma yarışı olarak adlandırılan, giderek artan bir sürecin içinde bulacaklardır.

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.
Advertisement