Ve filmi çekilmeye başlıyor

TV magazin
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Neşet Ertaş'ın hayatını konu edinecek olan sinema filminin çekilmemesine yönelik sanatçının ailesinin Mustafa Uslu'ya açtığı dava sonuçlandı. Mahkemeden çıkan karar doğrultusunda "Garip Bülbül Neşet Ertaş" filminin çekilmesine izin çıktı.

Neşet Ertaş'ın çocuklarının "Babamızın hayatının filme çekilmemesi yönünde vasiyeti var" şeklinde açıklama yapıldığı saatlerde 'Garip Bülbül, Neşet Ertaş' adlı sinema filminin basın toplantısı yapılmıştı. Tüm tartışmalara yargı son verdi. Neşet Ertaş'ın hayatının Erol Parlak tarafından kaleme alındığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2019'da yayımladığı iki ciltlik 'Garip Bülbül Neşet Ertaş, Hayatı, Sanatı ve Eserleri' adlı kitaptan yola çıkılarak film haline getirilmesinin yolu mahkeme kararıyla açıldı. Devlet sanatçısı unvanını 'Ben halkın sanatçısıyım' diye reddeden merhum Halk Ozanı Neşet Ertaş'ın hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Neşet Ertaş'ın çocukları Nigar Leyla Ertaş, Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Canan İlhan, babalarının hayatının filme çekilmesine asla rızalarının olmadığını, "Babamızın da bu yönde vasiyeti var." diye söylemişti. Bu açıklamanın yapıldığı saatlerde Neşet Ertaş'ın hayatını beyaz perdeye yansıtacak olan 'Garip Bülbül, Neşet Ertaş'ın basın toplantısı yapılmıştı. Filmin Yapımcısı Dijital Sanatlar Başkanı Mustafa Uslu, Yönetmeni Ömer Faruk Sorak, Neşet Ertaş'ı canlandıran Bektaş Dolu, Ramazan Bağgül ve Aşık Mahsuni Şerif'i canlandıran torunu Yiğit Mahsuni'nin katıldığı basın toplantısında, "Garip Bülbül, Neşet Ertaş"ın ilk fragmanı da gösterilmişti ve büyük beğeni toplamıştı. Toplantıda Mustafa Uslu, Ömer Faruk Sorak ve oyuncular basın mensuplarının sorularını cevaplandırmıştı. Sanatçı Ertaş'ın ailesiyle filme ilişkin görüşmeye çalıştıklarını kaydeden Mustafa Uslu, şunları aktarmıştı: 

“Garip Bülbül, Neşet Ertaş” filminde, büyük usta Neşet Ertaş’ı, abdal geleneğini sürdüren iki ozan canlandırıyor. Bektaş Dolu, Ertaş’ın gençlik, Ramazan Bağgül ise sanatçının yaş aldıktan, Almanya’dan Türkiye’ye kadar olan dönemini canlandırıyor.  

Basın toplantısında konuşan Mustafa Uslu, Neşet Ertaş'ın yaşamının filme aktarılmasının önemini anlattı. Uslu, yollarının uzun, yüklerinin ağır olduğunu kaydederek, "Sadece bir sinema filmi değil, belge, ansiklopedi niteliğinde bir film olacak. Türkülerin ve sözlerinin doğru okunduğu, söylendiği bir sinema eseri olacak inşallah." dedi.

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.