Açık görüşler tekrar başlıyor

Türkiye
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen cezaevlerindeki açık görüşlerin 1 Aralık'tan itibaren başlayacağını bildirdi.

Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2022 bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 

Yargının millet adına karar verdiğine işaret eden Gül, Türkiye'de reformlarla önemli adımlar atıldığını belirtti.

Gül, 5. Yargı Paketi'nin TBMM'de kabul edildiğini hatırlatarak, reformların ne ilk ne de son olacağını, toplumun ihtiyaçlarına göre reformların sürdürüleceğini vurguladı.

"Yeni Türkiye" ajandasıyla yola çıktıklarını anlatan Bakan Gül, bu hedeften dönmeden yola devam edeceklerini dile getirdi. 

Bugüne kadar gerçekleştirilenleri anlatan Gül, bunların, "sorunları halının altına süpürmeden çözme" iradesiyle gerçekleştirildiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, vesayetle, çetelerle, mafyayla mücadele edilerek çalışmalarda başarıların elde edildiğine dikkati çekti.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini anımsatan Gül, "Meclis bombalandı, yargının önüne çıktığında hiçbirisi suçlu değil. O gece sanki biz hayal mi gördük?" dedi.

Önemli bir fırsatın da yeni anayasa olduğunu ifade eden Gül, yeni anayasayla çalışmaların taçlandırılacağını kaydetti.

Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben yargının başı değilim. Anayasa'dan, kanunlardan almadığım hiçbir yetkiyi kullanmam ve söylemem. Yargı bağımsızlığı diyoruz... Yürütmenin mensubu olarak, kabine üyesi olarak dosyalarla, savcının vermesi gereken kararla, mahkemenin vermesi gereken kararla ilgili 'Niçin sessiz kalıyorsunuz, niçin dava açmıyorsunuz, niçin bu davayı böyle bitirmiyorsunuz?' şeklinde birtakım sorulara muhatap olduk. Adalet Bakanı olarak biz yürütmenin parçasıyız ve yürütmenin içerisinde kalmaya devam edeceğiz. Yargının işini yargıya bırakacağız. Burada Adalet Bakanına, yürütmenin hiçbir unsuruna kimse cübbe giydiremez. Hakimler, savcılar bu anlamda kendi kararlarını kendileri vereceklerdir."

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.